Strona główna > Zastosowanie marihuany > Ustawa o eksmisji chroniąca pacjentów MMJ przeszła w NY

Ustawa o eksmisji chroniąca pacjentów MMJ przeszła w NY

Posted by Nancy Moraa on 08/14/2020 in Aktualności

Zaktualizowano 17 sierpnia 2020. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Zarejestrowani pacjenci z medyczną marihuaną mają powód do uśmiechu. W lipcu tego roku stan Nowy Jork zatwierdził ustawę, która zapewni im ochronę mieszkaniową. Środek, S.4117, "zakazuje eksmisji za używanie medycznej marihuany jako środka leczniczego". Projekt ustawy określa jako nielegalną eksmisję lokatorów używających medycznej marihuany, których użycie jest potwierdzone przez stan Nowy Jork.

Ustawa została po raz pierwszy przedstawiona w Senacie Stanu Nowy Jork. Został on wprowadzony przez demokratyczną senator Annę Kaplan w lutym 2019 roku. Senat następnie zatwierdził go w kwietniu tego samego roku, a następnie skierował go do Zgromadzenia Stanowego. Po tym, ustawa zmarła w styczniu 2020 roku.

Następnie środek został odesłany z powrotem do Senatu, gdzie został ponownie przyjęty przez izbę głosami 58 do 2. Ustawa została ponownie przesłana do Zgromadzenia Stanowego. Tam został przydzielony do Komisji Mieszkaniowej do rozpatrzenia jako A.7764.

Według uzasadnienia dołączonego do wersji ustawy dla Zgromadzenia, "Ustawa ta miałaby na celu zapewnienie najemcom używającym medycznej marihuany legalnej ochrony przed postępowaniem eksmisyjnym". Używanie medycznej marihuany było powodem dla wynajmujących do eksmisji rodzin, w których jest jeden lub więcej certyfikowanych pacjentów w wynajmowanym mieszkaniu.

Eksmitowany starszy pacjent

W notatce legislacyjnej przytoczono historię 78-letniego mężczyzny z Niagara Falls, który został eksmitowany z domu. Stało się tak, ponieważ używał on medycznej marihuany do leczenia bólu. Eksmisja opierała się na fakcie, że amerykański Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast "zabrania i prowadzi ścisłą politykę niedopuszczania i eksmitowania osób, które używają marihuany."

Jednak prawo stanu Nowy Jork pozwala osobom z potwierdzonymi schorzeniami medycznymi na używanie medycznej marihuany. Muszą oni używać jej z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Ma to na celu upewnienie się, że marihuana jest używana legalnie i tylko do celów leczniczych. Po przejściu rygorystycznego procesu rejestracji medycznej marihuany, pacjenci powinni być (i teraz są) chronieni przed postępowaniem eksmisyjnym.

"Prawo federalne nie nadążyło za tym. To stawia użytkowników medycznej marihuany w potencjalnym niebezpieczeństwie" - czytamy w notatce.

Następnie regionalny administrator mieszkaniowy zapoznał się z tą sprawą. Stwierdził on, że prawo stanowe i federalne powinno nadrobić zaległości w stosowaniu medycznej marihuany. Powinno również wymagać od wynajmujących, aby legalnie zezwalali na to samo. To oświadczenie zmusiło firmę, która eksmitowała starszego mężczyznę do ponownego rozważenia swojej decyzji i przywrócenia mu prawa do pozostania w wynajmowanej nieruchomości.

Podobne ustawodawstwo dotyczące eksmisji w Oregonie

W Oregonie istniało podobne prawo chroniące pacjentów z medyczną marihuaną przed dyskryminacją mieszkaniową z powodu używania marihuany lub wyroków związanych z marihuaną. Ustawa ta została podpisana przez demokratyczną gubernator Kate Brown w czerwcu ubiegłego roku. Zgodnie z tym prawem, wynajmującym nie wolno było brać pod uwagę "statusu pacjenta posiadającego medyczną marihuanę" lub jeśli wnioskodawca został "skazany za używanie lub posiadanie marihuany".

Rozdzierająca krew w żyłach decyzja między leczeniem marihuaną a przystępnymi cenami mieszkań

Według koordynatora polityki stanowej National Organization for the Reform of Marijuana Laws(NORML), Carly Wolf, nowe prawo zapobiegnie sytuacji, w której wykwalifikowani pacjenci z medyczną marihuaną będą musieli podejmować rozdzierającą wnętrzności decyzję.

"Często pacjenci są zmuszani do wyboru pomiędzy zdrowiem i dobrym samopoczuciem a odpowiednim mieszkaniem," powiedziała Wolf. "Żadna istota ludzka nie powinna być zmuszona do dokonywania takiego wyboru. I począwszy od przyszłego roku w Oregonie, żaden pacjent nie będzie musiał. Najwyższy czas, aby pacjenci i konsumenci nie byli już arbitralnie dyskryminowani za bycie zgodnym z prawem stanowym."

Dla pacjentów medycznej marihuany w całych Stanach Zjednoczonych, jest to pełna nadziei wiadomość. Oczekuje się, że inne stany, w których medyczna marihuana została zalegalizowana, pójdą za przykładem i wprowadzą podobne zabezpieczenia najemców w 2020 i 2021 roku.