Strona główna > Zastosowanie marihuany > Medyczna marihuana: Kliniczny wyścig szczurów

Medyczna marihuana: Kliniczny wyścig szczurów

Posted by Lekarze Marihuany on 03/29/2017 in Infografika

Zaktualizowano 21 grudnia 2018 r. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

W coraz większej liczbie miejsc ludzie mogą legalnie kupić marihuanę po prostu wchodząc do wielu specjalnie do tego celu stworzonych sklepów i wychodząc z ulubionymi odmianami. Można też kupić akcesoria, a także nowatorskie przedmioty, takie jak ciastka i cukierki, które również zawierają tę substancję.

Ponieważ sprzedaż, kupno i posiadanie marihuany to czynności, które coraz częściej są dozwolone, niektórzy zapominają lub są zupełnie nieświadomi, że marihuana w Stanach Zjednoczonych nadal jest klasyfikowana jako narkotyk z listy 1. Dzieli ona tę kategorię z innymi dobrze znanymi substancjami, takimi jak LSD i ecstasy.

To rozróżnienie sprawia, że marihuana jest nielegalna na poziomie federalnym, mimo że w 25 stanach można ją stosować w celach medycznych.

Badania nad marihuaną prowadzone w Stanach Zjednoczonych są problematyczne

Używanie marihuany nie zawsze było tak ściśle monitorowane. Zanim pojawiła się nowoczesna medycyna, w wielu kulturach używano jej do leczenia wielu dolegliwości. Ponieważ władze w Stanach Zjednoczonych tak restrykcyjnie podchodzą do marihuany, wielu badaczy napotyka na przeszkody podczas przeprowadzania eksperymentów z jej użyciem. Czasami są oni zmuszeni zlecać swoje projekty innym krajom, w których klasyfikacja marihuany nie jest tak restrykcyjna. Jednym z takich miejsc jest Izrael.

Dlaczego Izrael jest atrakcyjną alternatywą

W Izraelu ludzie mogą używać marihuany tylko w celach leczniczych, ale naukowcom wciąż jest o wiele łatwiej przeprowadzać tam badania kliniczne w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, a nawet Wielką Brytanią, gdzie marihuana należy do drugiej pod względem niebezpieczeństwa grupy substancji kontrolowanych.

Izrael jest uważany za jedno z wiodących miejsc do prowadzenia badań związanych z medyczną marihuaną, ponieważ jest to jeden z zaledwie trzech krajów na świecie, w których istnieje rządowy program uprawy marihuany. Badania takie prowadzone są tam od pięciu dekad. Dzięki temu inwestycje amerykańskie w izraelskie badania nad medyczną marihuaną wynoszą łącznie 100 milionów dolarów.

Próby w Izraelu szukają korzyści medycznych

Czasami powody, dla których badacze przeprowadzają badania kliniczne poza Stanami Zjednoczonymi, nie są związane tylko z łatwym dostępem i mniej rygorystycznymi przepisami. Często chodzi także o brak stygmatyzacji. Mimo że roczne statystyki nie wykazują żadnych ofiar śmiertelnych przedawkowania marihuany, ponad jedna czwarta z 79 badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych koncentruje się na negatywnych skutkach tego narkotyku.

Pozostałe badania dotyczą wpływu marihuany na osoby cierpiące na różne dolegliwości, od stwardnienia rozsianego po POChP. Mimo, że tego typu badania są zachęcające, wiele z nich nadal dąży do zdyskredytowania marihuany, zamiast postrzegać ją jako potencjalnie wartościowy sposób na złagodzenie wyniszczających objawów.

W przeciwieństwie do badań klinicznych dotyczących marihuany prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, te prowadzone w Izraelu w znacznie większym stopniu badają możliwości wykorzystania marihuany w planach leczenia osób, które potrzebują złagodzenia objawów związanych z ciężkimi chorobami. Badania nie ograniczają się też tylko do kilku rodzajów marihuany - badanych jest ponad 50 rodzajów.

Naukowcy badają również wpływ leku na setki typów komórek nowotworowych i mogą zaoferować te badania zainteresowanym firmom.

Zmniejszenie lub zniesienie restrykcji dotyczących marihuany może przynieść korzyści ekonomiczne

Dane ekonomiczne dla Izraela wskazują, że marihuana stanowi 33% produktu krajowego brutto tego kraju. Oczywiste jest, że korzyści wykraczają poza sektor opieki zdrowotnej. I chociaż niektóre stany wprowadziły wysokie podatki od marihuany, aby wspomóc swoje gospodarki, Stany Zjednoczone jako całość wciąż nie są w stanie pójść za przykładem Izraela i wykorzystać badań nad medyczną marihuaną ze względu na paraliżujące ustawodawstwo federalne.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Stany Zjednoczone postrzegają marihuanę, zwłaszcza do celów medycznych, w porównaniu z innymi krajami, zapoznaj się z poniższą infografiką:

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Stany Zjednoczone.