Strona główna > Zastosowanie marihuany > Pacjenci z medyczną marihuaną w New Jersey nie mogą być zwolnieni za nieudany test narkotykowy

Pacjenci z medyczną marihuaną z New Jersey nie mogą być zwolnieni za nieudany test narkotykowy

Posted by Lekarze Marihuany on 03/12/2020 in Medyczna Marihuana

Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Sąd Najwyższy w New Jersey ustanowił precedens 10 marca, że pracodawcy nie mogą zwalniać pracowników, którzy są również pacjentami medycznej marihuany za niezdany test narkotykowy. Sprawa została wniesiona przez Justina Wilda, byłego dyrektora domu pogrzebowego w Bergen County, NJ, który używał medycznej marihuany poza godzinami pracy na ból związany z diagnozą raka. Po tym, jak w 2016 roku uległ wypadkowi samochodowemu, za który nie ponosił winy, jego pracodawca poddał go testowi na obecność narkotyków. Wkrótce potem został zwolniony.

Pozew Wilda przeciwko byłemu pracodawcy został odrzucony przez sąd niższej instancji, a następnie ponownie rozpatrzony w sądzie apelacyjnym. Kiedy apelacja uznała sprawę za korzystną dla Wilda, sprawa trafiła do stanowego Sądu Najwyższego, który również poparł prawo Wilda do złożenia pozwu na podstawie przepisów antydyskryminacyjnych.

Adwokat z New Jersey Maxine Neuhauser została zacytowana w lokalnej publikacji porównującej medyczną marihuanę do leków na receptę pod względem praw pacjentów. Pani Neuhauser powiedziała, że pracodawcy z New Jersey będą teraz musieli zdać sobie sprawę z odpowiedzialności za przestrzeganie tych praw na bieżąco.

W New Jersey, te ostatnie wiadomości wydają się odzwierciedlać zmianę w polityce stanu wobec marihuany jako problemu. Prawo dotyczące medycznej marihuany w tym stanie pochodzi z 2010 roku, a obecnie zarejestrowanych jest tam 71 000 pacjentów. W 2019 roku, zaktualizowane prawo dotyczące medycznej marihuany rozszerzyło dostęp do pacjentów z szerszą gamą potrzeb. Ponadto, rekreacyjna marihuana znajdzie się na karcie do głosowania w New Jersey w listopadzie.