W Stanach Zjednoczonych marihuana jest dostępna jako środek medyczny już w ponad dwudziestu stanach. W Nowym Jorku w styczniu 2016 roku ma powstać pierwsza przychodnia lekarska z medyczna marihuaną.
Będzie się mieścić przy Placu Union Square, na 14 ulicy pomiędzy drugą i trzecią aleją. Tego typu przychodnie mogą prowadzić tylko firmy ze specjalną licencją uzyskaną od rządu. W Nowym Jorku jest to firma Columbia-Care, od niedawna specjalizująca się w leczeniu marihuaną medyczną. Przemysł zajmujący się medyczną marihuaną jest obecnie najlepiej rozwijającą się branżą w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli marihuana zostanie zalegalizowana we wszystkich 50 stanach, może mieć większe obroty roczne niż przemysł spożywczy.
Cały program powstania i funkcjonowania przychodni lekarskiej, która legalnie używa marihuany do leczenia pacjentów, ma uświadomić społeczeństwu ile dobrego mogą uczynić pochodne tej rośliny, która do tej pory była postrzegana jako środek odurzający i silnie uzależniający. Ustawy legalizujące medyczną marihuanę dopuszczają jej zażywanie w większości stanów tylko w przypadku ciężkich chorób takich jak: stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, nowotwory czy AIDS.
W Kalifornii dodatkowo można zażywać leczniczą marihuanę jako środek na niegroźne dolegliwości czy lęki nerwicowe. Preparaty zawierające marihuanę będą dostępne tylko na receptę. W ramach pakietu leczniczego farmaceutyki te będą miały formę płynną. Najczęściej będzie to olej z wyciągiem z konopi i inne środki, gdzie głównym składnikiem będzie marihuana, jednak wszystkie będą podawane tylko w formie doustnej. Nie jest dozwolone palenia marihuany, a w większości stanów nie można jej zażywać publicznie.