Strona główna > Zastosowanie marihuany > Co to jest neuropatia i jak medyczna marihuana może pomóc?

Czym jest neuropatia i jak może pomóc medyczna marihuana?

Posted by Marihuana Doctors on 04/16/2019 in Dolegliwości i schorzenia

Zaktualizowano 21 stycznia 2020 roku. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Chociaż wiele osób nigdy o tym nie słyszało, neuropatia jest podstępnym do leczenia, bolesnym i zaskakująco powszechnym stanem. Około 20 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych ma neuropatię, w tym jedna na cztery osoby powyżej 65 roku życia i prawie połowa osób z cukrzycą, z czego 15% osób odczuwa ból. Ale nie tylko cukrzyca może ją powodować. HIV, alkoholizm, choroby autoimmunologiczne, chemioterapia i inne czynniki wywołujące - często nieznane - mogą powodować uszkodzenie nerwów obwodowych, które skutkuje ciągłym drętwieniem, osłabieniem, mrowieniem i bólem, zwykle w dłoniach i stopach.

Jak może pomóc medyczna marihuana

Właśnie w tym miejscu z pomocą przychodzi medyczna marihuana. Neuropatia obwodowa może powodować kłujący lub piekący ból, który może mieć poważny wpływ na jakość życia. Ludzie z neuropatią mogą doświadczać depresji, mieć problemy ze zdolnością do pracy i inne problemy.

Częściowym powodem jest to, że tradycyjne metody leczenia nie zawsze są skuteczne w łagodzeniu bólu. Oprócz nierównych wyników, leczenie może mieć również skutki uboczne. Neuropatia może być leczona lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak trójcykliczne leki przeciwdepresyjne i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, z których niektóre mają skutki uboczne, takie jak spadek libido. Neuropatię leczy się również lekami przeciwpadaczkowymi, takimi jak gabapentyna, która może powodować zawroty głowy i utratę pamięci. Istnieją również leki przeciwbólowe, takie jak NLPZ, a nawet opioidy, chociaż mają one tendencję do bycia leczeniem ostatniej szansy ze względu na ryzyko uzależnienia.

Istnieją mniej inwazyjne opcje, takie jak krem z kapsaicyną, substancją chemiczną pochodzącą z ostrej papryki, która może pomóc niektórym osobom, w niektórych przypadkach. I są bardziej inwazyjne zabiegi, w tym stymulacji rdzenia kręgowego.

Biorąc pod uwagę, że neuropatia jest trudna do leczenia, a leczenie wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, logiczne jest przyjrzenie się medycznej marihuanie, naturalnemu środkowi stosowanemu w leczeniu bólu. Organizm ludzki posiada naturalnie występujący system endokannabinoidowy, który moduluje ból, z receptorami kannabinoidowymi zarówno w centralnym, jak i obwodowym układzie nerwowym. Uważa się, że po urazie nerwu, neuropatia występuje z powodu nieprawidłowej reakcji, która powoduje, że nerwy, które zazwyczaj wykrywają wrażenia, stają się bardziej wrażliwe i reaktywne na bodźce. Marihuana zawiera 500 związków, w tym 80 kannabinoidów, które mogą oddziaływać z naturalnie występującymi receptorami modulującymi ból, chociaż nie jest jasne, czy pomagają one w tej nieprawidłowej reakcji. Dwa najbardziej rozpowszechnione i najczęściej badane związki chemiczne w marihuanie to tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD).

Czy to działa?

A więc czy marihuana działa? Podobnie jak większość badań nad medyczną marihuaną, badania są stosunkowo niewielkie i prowadzone przez stosunkowo krótki okres czasu. Ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje więcej badań nad stosowaniem marihuany w neuropatii obwodowej niż w innych schorzeniach.

Ogólnie rzecz biorąc, palenie lub wdychanie marihuany może złagodzić ból i ewentualnie pomóc w zasypianiu i poprawić funkcjonowanie lepiej niż placebo przynajmniej u niektórych osób z neuropatią. Jednak działania niepożądane są również powszechne, szczególnie przy dużych dawkach. Mogą one obejmować trudności z koncentracją, zmęczenie i szybkie bicie serca, a także niepokój, paranoję, a nawet psychozę.

Na przykład, metaanaliza z 2015 r. opublikowana w Journal of Pain, przyjrzała się pięciu randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniom wziewnych konopi indyjskich na przewlekły ból neuropatyczny spowodowany HIV, cukrzycą lub urazem, w tym łącznie 178 pacjentów, którzy byli leczeni przez dni lub tygodnie. Autorzy doszli do wniosku, że jeden na każdych pięciu do sześciu pacjentów uzyskał krótkotrwałą ulgę w bólu. Efekty uboczne rzadko były na tyle złe, aby ludzie zrezygnowali z udziału w badaniach, chociaż jedna osoba otrzymująca placebo doświadczyła psychozy, a dwie osoby z grupy otrzymującej marihuanę zrezygnowały z udziału w badaniach, jedna z powodu wysokiego ciśnienia krwi, a druga z powodu nasilenia bólu. Inne łagodne skutki uboczne, które zostały zgłoszone, to między innymi niepokój, dezorientacja, ból głowy i suchość oczu.

W jednym randomizowanym badaniu, przeprowadzonym wśród pacjentów z cukrzycą i bolesną neuropatią, naukowcy sprawdzili skuteczność wdychanej, odparowanej marihuany u 16 osób w randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu. Ludzie próbowali niskich (1%), średnich (4%) lub wysokich (7%) dawek THC i byli badani przez następne trzy godziny. Wszystkie dawki zmniejszyły ból w porównaniu z placebo, ale wysoka dawka pogorszyła również wydajność w dwóch z trzech testów neuropsychologicznych.

Należy pamiętać, że marihuana używana w badaniach klinicznych jest zwykle dostarczana przez National Institute of Drug Abuse (NIDA) i może różnić się mocą i składem od tej dostępnej komercyjnie marihuany, zgodnie z raportem z 2018 r. w Cleveland Clinic Journal of Medicine. Wyższe poziomy THC znalezione w komercyjnie dostępnej marihuanie mogą być bardziej prawdopodobne, aby powodować skutki uboczne, powiedzieli.

"Odmiany NIDA zawierały znacznie niższe poziomy THC i aż 23 razy większą zawartość kannabinolu niż marihuana na rynkach zalegalizowanych przez państwo" - piszą Vania Modesto-Lowe, MD, z University of Connecticut School of Medicine, Farmington i współpracownicy.

Stwierdzają oni, że leczenie może nie być odpowiednie dla osób, które już cierpią na depresję, lęk, zaburzenia psychotyczne lub schorzenia układu oddechowego.

W kompleksowym przeglądzie Cochrane, który został opublikowany w 2018 roku, zespół dokonał przeglądu 16 randomizowanych, kontrolowanych placebo badań obejmujących 1750 pacjentów leczonych od 2 do 26 tygodni. W większości badań pacjenci stosowali spray oromukosowy zawierający THC i CBD. W innych badaniach pacjenci byli leczeni nabilonem, syntetycznym kannabinoidem, który naśladuje THC; wdychaną marihuaną; dronabinolem, który jest roślinnym pochodnym THC; lub dihydrokodeiną, środkiem przeciwbólowym.

Około 21% pacjentów osiągnęło 50% lub większe zmniejszenie bólu przy stosowaniu leków na bazie konopi w porównaniu do 17% przyjmujących placebo. Około 39% osiągnęło 30% lub większą ulgę w bólu w porównaniu do 33% przyjmujących placebo. Jednak więcej osób - 10% w przypadku aktywnego leczenia w porównaniu z 5% w przypadku placebo - zrezygnowało z udziału w badaniach z powodu skutków ubocznych, takich jak senność, zawroty głowy i inne problemy, takie jak dezorientacja. Zaburzenia psychiczne wystąpiły u 17% osób w grupie aktywnego leczenia w porównaniu z 5% przyjmującymi placebo.

Autorzy doszli do wniosku, że "potencjalne korzyści płynące z zastosowania leków opartych na konopiach indyjskich (marihuana ziołowa, THC pochodzenia roślinnego lub syntetycznego, THC/CBD w sprayu oromukosowym) w przewlekłym bólu neuropatycznym mogą być przeważone przez ich potencjalne szkody."

Jak spróbować medycznej marihuany w przypadku neuropatii

Jeśli chcesz spróbować medycznej marihuany na neuropatię, powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy jest to dla Ciebie odpowiednie. Możesz również sprawdzić ustawodawstwo dotyczące medycznej marihuany w swoim stanie, aby sprawdzić, czy się kwalifikujesz. Medyczna marihuana jest zatwierdzona poprzez publicznie dostępny kompleksowy program w 34 stanach i Dystrykcie Kolumbii, zgodnie z National Conference of State Legislatures. Każdy stan różni się pod względem warunków medycznych, które kwalifikują się do programu medycznego, a przyczyna bólu neuropatycznego może mieć znaczenie. Na przykład, w Connecticut, kwalifikujesz się do uzyskania zaświadczenia o medycznej marihuanie, jeśli masz ból neuropatyczny twarzy lub ból neuropatyczny spowodowany fibromialgią lub urazem kręgosłupa. Diagnoza HIV lub raka również się kwalifikuje, a oba te przypadki mogą prowadzić do neuropatii.

Dodatkowe 12 stanów zatwierdziło lub oferuje ograniczony dostęp do produktów z marihuaną, zazwyczaj o niskiej zawartości THC i wysokiej zawartości kannabidiolu, w przypadku określonych schorzeń (zazwyczaj nieuleczalnej padaczki). Alabama jest jedynym stanem, który wymienia przewlekły ból jako schorzenie spełniające kryteria dla tych produktów.

O autorce

Theresa Tamkins jest pisarką i redaktorką zajmującą się zdrowiem, która pracowała dla BuzzFeed News, Health.com, Reuters Health i innych publikacji.